hamburger icon
mobile phone icon
mail phone icon
close menu icon

Jak i ile trzeba płacić fiskusowi za Odrą

image

Bankier.pl – Lipiec 2006

Zamierzamy założyć w Niemczech spółkę z o.o., która ma się zająć zdobywaniem rynku i sprzedaża naszych produktów. Z jakimi podatkami dochodowymi i w jakiej wysokości musimy się tam liczyć? - pyta podatnik.

(...) - Niemiecka spółka z o.o. (GmbH) musi przede wszystkim odprowadzać podatek dochodowy od osób prawnych, którego stawka wynosi 25 proc. Opodatkowaniu podlega dochód, który ustala się podobnie jak w Polsce: przychód minus koszty jego uzyskania. Podatek jest roczny, ale zaliczki płaci się co kwartał - wyjaśnia Jacek Franek, adwokat prowadzący kancelarie w Polsce i w Niemczech.

Trzeba też będzie zapłacić podatek od dywidend wypłacanych przez GmbH na rzecz jej udziałowców tzw. podatek źródłowy. Stawka opodatkowania waha się w tym przypadku od 5 do 15 proc., w zależności od tego, czy udziałowcem jest osoba fizyczna czy prawna. Szczegółowo reguluje to polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Działające za Odrą firmy muszą też płacić podatek od zysku z działalności gospodarczej, który w Polsce nie ma odpowiednika. Nie ma nic wspólnego z podatkiem dochodowym od osób prawnych i jest pobierany niezależnie od niego.

(...)

W pewnej części podatek od zysku z działalności gospodarczej jest w Niemczech zaliczany w poczet podatku dochodowego od osób prawnych. To, ile będzie można zaliczyć, zależy od wysokości osiąganych dochodów.(...)

Magdalena Krukowska
Puls Biznesu

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda