hamburger icon
mobile phone icon
mail phone icon
close menu icon

Dystrybucja polskich towarów w Niemczech cz.1

image

Życie Warszawy - Styczeń 2000

Zajmuję się dystrybucją kosmetyków. Chciałbym założyć małą firmę w Niemczech, ponieważ mam tam rodzinę, ale nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać.

Tworzenie w Niemczech własnej filii, zajmującej się dystrybucja towarów, związane jest z dużymi nakładami finansowymi i z problemami natury administracyjnej. Ryzyko takiego przedsięwzięcia jest przy tym dość wysokie, ponieważ niemiecki rynek jest wymagający.

W związku z tym większość przedsiębiorców decyduje się w czasie wprowadzania produktu na mowy rynek na korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych pośredników handlowych, którymi są w Niemczech agenci handlowi (Handelsvertreter), znający doskonale rynek towarów i usług swojego kraju. Dopiero po zdobyciu przez towar pozycji na rynku przedsiębiorstwa decydują się na założenie własnej filii lub nawiązanie współpracy ze stałymi przedstawicielstwami (Vertragshändler). Także korzystanie z pomocy niemieckiego pośrednika handlowego pociąga za sobą wydatki. Dzieje się tak jednak dopiero, gdy uda się za jego pomocą sprzedać towar. O rodzaju i wysokości świadczeń finansowych dla pośrednika decyduje prawo niemieckie. Wybór prawa obowiązującego w przypadku umowy z agentem handlowym pozostawiony jest zgodnej dyspozycji stron. Najczęściej jednak niemiecki agent handlowy dążyć będzie do zastosowania znanego mu prawa rodzimego.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda